Bezpieczeństwo, a zastosowanie osłon z plexi – realizacja w studio! Zobacz!
Serdecznie zapraszamy na podcast Karola Paciorka oraz jego gościa Tomasza Stawiszyńskiego. W nagraniu, możesz zobaczyć zastosowanie plexiglass w postaci przegrody. Takiego typu elementy, poprzez reżim sanitarny, są coraz częściej wykorzystywane. Podstawową rolą, jaką ma do odegrania taka osłona, jest ograniczenie propagacji powietrza wydychanego przed osoby, które przed nią przebywają. Mówiąc wprost, dzięki osłonie antywirusowej, osoba po drugiej stronie nie „nachucha” bezpośrednio na Ciebie
Pamiętaj, że koronawirus, podobnie zresztą jak inne wirusy, nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się w powietrzu – do tego celu potrzebuje jakiegoś nośnika. Za środek transportu służą mu drobinki śliny, zawarte w ludzkim oddechu. Dlatego właśnie roznoszenie zarazków w ten sposób nazywa się zakażaniem drogą kropelkową.
Drobinki wilgoci mają jednak pewną masę i przez to podlegają sile grawitacji, opadają.
Nie mogą więc swobodnie unosić się w powietrzu i stosunkowo szybko zmierzają ku ziemi. Z tego powodu ustawienie fizycznej bariery, takiej jak obudowa z plexi, może powstrzymać je przed dotarciem do Twoich dróg oddechowych, ograniczając możliwość zachorowania.
Czy to zapewni Ci stuprocentową pewność, że nie zostaniesz zarażony? Naturalnie, że nie. Podobnie jak maseczki, przegrody, zabudowy i inne środki ochrony osobistej, osłony na stoiskach mają za zadanie zmniejszenie ryzyka, ale nie są w stanie całkowicie go wyeliminować. Mimo to poziom bezpieczeństwa osoby stojącej za nieprzepuszczalną przegrodą z plexi jest znacząco się zwiększa niż w przypadku, gdyby nie było tam żadnej bariery, czy osłony ochronnej.