fbpx

Wiercenie otworów w plexi/pleksi

Share on facebook
Share on linkedin

Wiercenie otworów w plexi/pleksi

Chcąc wywiercić otwór w pleksi należy przygotować wiertarkę z płynną regulacją obrotów. Materiał należy dobrze przymocować, aby uniknąć przesunięcia się tworzywa sztucznego. Doskonale może sprawdzić się wiertarka stołowa, ze względu na utrzymanie kąta 90 stopni oraz ochronę podłoża, na którym wykonujemy wiercenie. W przeciwnym przypadku należy być ostrożnym by uniknąć jego uszkodzenia!

Czym wiercić otwory w plexi?

Jest kila narzędzi, które możemy zastosować do wiercenia w plexi, jak również innych tworzyw sztucznych. Wybierając wiertło możemy wybierać spośród popularnych narzędzi, które na pewno każdy majsterkowicz posiada w swoim domu:

  • Wiertła ze stali HSS, SHSS lub z ostrzami z węglików spiekanych (zazwyczaj wszystkie wiertła do metalu również sprawdzą się przy niewielkich otworach)
  • Wiertło stożkowe/stopniowe
  • Otwornica do drewna/metalu – doskonale sprawdza się przy większych otworach, lecz należy w tym przypadku bardzo uważać z dobraniem obrotów i utrzymaniem wiertarki pod kątem prostym.
  • Wiertło do drewna łopatkowe – centralne ostrze pozwala na precyzyjne zaznaczenie miejsca, które chcemy wywiercić. Przy tym rodzaju wiertła, należy bardzo uważać, lecz ostatecznie możemy być bardzo zadowoleni z wyniku naszej pracy.

Każde z powyższych wierteł ma swoje zalety i wady. Najpopularniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zwykłego wiertła do metalu.

Wszystkie powyżej wymienione narzędzia doskonale sprawdzają się przy niewielkiej ilości otworów. Jeżeli jednak chcemy otrzymać dużą ilość otworów, o bardzo precyzyjnych wymiarach oraz o wysokiej estetyce warto zastosować wycinanie laserowe.

Przed rozpoczęciem wiercenia warto przetestować wiertło na nadmiarowym kawałku materiału, który nie będzie nam później potrzebny. Warto zapytać się sprzedawcy o próbkę takiej płyty, na której będziemy mogli sprawdzić, wiertło z którego korzystamy. Pozwoli nam to na dobranie odpowiednich obrotów i wywiercenia zadowalającego nas otworu.

Podczas wiercenia otworów NIE ZDEJMUJEMY FOLII OCHRONNEJ Z PŁYTY!! Unikniemy tym samym przypadkowego uszkodzenia pleksi.

Po zaznaczeniu miejsca otworu możemy przystąpić do wiercenia. Należy pamiętać, aby wiertło znajdowało się prostopadle do krawędzi materiału, którą będziemy obrabiać. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności w wywiercaniu otworów warto zastosować metodę rozwiercania, a mianowicie: niewielkim wiertłem (rozmiar 1/2) bądź tak zwanym nawiertakiem wykonać nawiercenie otworu dokładnie w jego środku, a następnie rozwiercić docelowy otwór wybranym wiertłem. Plexi jest dosyć śliskim materiałem i przy pierwszych próbach wiertło może nam „uciec”. Wiercąc otwór w pleksi, należy utrzymywać obroty około 500 – 1000 (w zależności od średnicy wiertła) i nie dociskać wiertarki! Zbyt szybkie wiercenie może spowodować topienie się tworzywa sztucznego, zaś wolne pokruszy materiał i spowoduje odpryski. Jeżeli mamy grubą płytę plexi pamiętajmy, aby na bieżąco usuwać powstały wiór, który może powodować rysowanie obrabianego elementu bądź spiekanie się resztek pleksi.

Poniżej, przedstawiam zobrazowanie, na którym możemy dobrać odpowiednie obroty do średnicy wiertła:

wiercenie

Liczę, że wyjaśniłem problemy jakie mogą nas spotkać podczas wiercenia otworów w plexi. W razie jakichkolwiek pytań proszę o komentarz, a z pewnością postaram się jak najszybciej pomóc!

Ocena artykułu:
5/5

Podobne artykuły: