Jak spolerować plexi? Czy polerowanie jest, aż takie trudne?

Czy polerowanie plexi jest na prawdę takie trudne?

Otóż nie!! Zaraz postaram się was przekonać.

Często posiadając element z plexi chcemy, aby był on doskonale bezbarwny z każdej strony. Przy płytach po cięciu piłą kątową krawędź jest zmatowiona. Chcąc otrzymać efekt idealnej przezroczystości (szczególnie widoczne przy bardzo grubych płytach pleksi) możemy zastosować kilka metod polerowania plexi:

  1. Polerowanie ręczne pastą polerską oraz papierem wodnym.
  2. Palnikiem acetylenowo-tlenowego.
  3. Polerowanie diamentowe.

Polerowanie ręczne z użyciem pasty polerskiej – najłatwiejsze i najtańsze!

Pierwszą i najłatwiejszą możliwością  jest polerowanie ręczne. W zależności od tego jaki posiadamy element możemy wybrać różne metody spolerowania plexi. Jeżeli jest on bardzo skomplikowany geometrycznie, frezowany czy grawerowany ciężko jest otrzymać idealny efekt. W tym wypadku wszystko zależy od włożonego w to czasu naszej pracy. Będziemy potrzebowali papier wodny o gradacji: 400g, 800g, 1000g, 1500g, 2000g oraz pasty polerskiej (przykładowo firmy Farecla, K2 lub innej wybranej pasty do lakieru). Zaczynamy od papieru o najmniejszej gradacji 400g. Namaczamy papier wodny przez co najmniej 15 minut (możemy jednocześnie namoczyć wszystkie gradacje papieru) chyba, że dany producent zaleca inaczej. Plexi nie chłonie wody, więc możemy być spokojni. (Zaczynamy polerować wybrane partie materiału.) Następnie opłukujemy element plexi i przechodzimy do papieru wodnego z gradacja 800g, a kolejno 1000g,  1500g oraz 2000g. Jeżeli plexi nie posiada bardzo zmatowionych i nierównych powierzchni możemy pominąć papier 800g oraz 1500g. Ostatnim etapem, który pozwoli na uzyskanie doskonałego efektu jest zastosowanie pasty polerskiej. Na bawełnianą szmatkę należy nanieść niewielką ilość pasty i kolistymi ruchami wykończyć polerowanie plexi do oczekiwanego efektu. Na koniec wystarczy spłukać element wodą, a otrzymany efekt powinien być przezroczysty.

Jeżeli posiadamy formatkę z plexi i chcemy zeszklić jedynie krawędź pleksi nie musimy stosować papieru wodnego. Krawędź wystarczy scyklinować, czyli wygładzić powierzchnię ostrym nożem. Pozwoli to częściowo wyrównać powierzchnię, a następnie tak jak wcześniej opisałem, zastosować pastę polerską i kawałek bawełnianej ścierki. Po czym polerować krawędź plexi do osiągnięcia przejrzystej powierzchni.

polerowanie

Palnikiem acetylenowo-tlenowego

Kolejną z metod polerowania pleksi jest wykorzystanie palnika acetylowo-tlenowego. Tutaj również chciałbym zaznaczyć, aby nie stosować palników propan-butan, ponieważ mogą wystąpić przebarwienia. Jest to dość trudna technika i potrzeba fachowego przygotowania, lecz daje efektywne rezultaty nie wymagając czasu. Należy przygotować miejsce pracy, aby w pobliżu nie było elementów łatwopalnych. Następnie przymocować element z pleksi. Najlepiej zrobić to tak, aby krawędź, która będzie polerowana była w powietrzu. Kolejno należy odpalić palnik i przesunąć płomień szybkim ruchem nad krawędzią plexi. Koniec palnika powinien znajdować się w odległości około 3-5 cm od płyty, aby temperatura płomienia była w zakresie 2700 – 2900 oC. Jeżeli to robimy pierwszy raz, płomień przesuwajmy szybko, aby uniknąć zapalenia się tworzywa sztucznego i  w następstwie powstaniu bąbli. Pamiętajmy, żeby nie dotykać krawędzi tuż po obróbce, ponieważ możemy się poparzyć, a materiał się zdeformować. Warto zaznaczyć, że zastosowanie tej metody powoduje powstawanie znacznych naprężeń  wewnętrznych w materiale. Jeżeli zamierzamy w ten sposób spolerowane tworzywo poddać dalszej obróbce, jak np. malowanie, klejenie czy zadruk bezpośredni, należy uprzednio poddać materiał wygrzewaniu relaksacyjnemu. Nie zaleca się stosowania tej metody, jeżeli zamierzamy wyginać element lub malować, ponieważ nawet po wygrzewaniu relaksacyjnym może pojawić się siatka mikropęknięć na całej powierzchni pleksi. Co więcej,  metoda ta nie jest zalecana w przypadku stosowania plexi ekstrudowanej. Mimo tylu obostrzeń i uwag spolerowanie tworzywa sztucznego za pomocą ognia jest często stosowane przy większych produkcjach, ze względu na wydajność i szybkość obróbki.

palnik

Polerowanie diamentowe – najlepszy efekt!

Ostatnią z prezentowanych metod polerowania plexi jest wykorzystanie maszyny z frezem diamentowym. Taki sposób wykończenia tworzywa nie jest osiągalny w domowych warunkach, dlatego można zlecić je firmie. Efekt profesjonalnego polerowania diamentowego może zachwycić niejednego. Obróbka polega na zastosowaniu ostrza diamentowego, które ścina niewielką ilość materiału. Tą metodę stosuje się jedynie przy prostych elementach. Krawędź pleksi po takiej obróbce jest idealnie wyszlifowana i krystaliczna, a efekt końcowy jest zniewalający.  Doskonale sprawdza się zwłaszcza przy grubych płytach nawet do kilkudziesięciu milimetrów. Jest to szybka i efektywna metoda polerowania, lecz dostępna w nielicznych przedsiębiorstwach, a z pewnością niemożliwa do odtworzenia w domu.

Ocena artykułu:
5/5

Podobne artykuły: