fbpx

Obróbka PCV spienionego – jak się do tego zabrać?

Share on facebook
Share on linkedin

Bardzo popularny materiał, najbardziej kojarzony z plastikowymi oknami. Jak i gdzie można go wykorzystać w innych warunkach? Poniżej, postaramy się przedstawić zastosowanie tego materiału, a także wskazówki jak go obrabiać.

Spis:

  1. PCV czy PCW – jaka jest poprawna forma?
  2. PCV, a PCV spienione – różnice w płytach
  3. Obróbka materiału
  4. Jak kleić PCV
  5. Podsumowanie

 

Obróbka PCV spienionego - jak się do tego zabrać? 1

1. PCV czy PCW – jaka jest poprawna forma?

Zaczynając od początku, czy PCV jest poprawną formą tego tworzywa sztucznego, czy może PCW? Niestety PCV, który jest bardzo popularnym skrótem, w języku polskim jest on nielogiczny i niepoprawny. PCW – polichlorek winylu , również nie jest poprawnie stworzonym skrótem. Ze względu na wykorzystywanie tego tworzywa sztucznego w przedmiotach codziennego użytku, a także w wielu reklamach utarł się międzynarodowy skrót PCV. Nikt nie wnika, co to tak na prawdę jest i od czego powstał ten zwrot – poly(vinyl chloride). Ani międzynarodowe nazewnictwo, ani też polskie nie są poprawnie stworzonymi skrótami. 

Obróbka PCV spienionego - jak się do tego zabrać? 2

2. PCV, a PCV spienione – różnice w płytach

PCV jest tworzywem sztucznym, który występuje w dwóch postaciach – płytach twardych wykorzystywanych np. jako deski do krojenia, lub płytach spienionych. Oczywiście występują inne modyfikacje tego typu tworzyw sztucznych jako, rury PCV, czy też płytki podłogowe, ale także dwustronnie utwardzane płyty PCV z rdzeniem spienionym. Płyty PCV twarde charakteryzują się dużą wagą, ale również odpornością mechaniczną, natomiast PCV spienione są lekkie i doskonale sprawdzają się przy zadrukach bezpośrednich. Na niekorzyść PCV spienione bardzo łatwo uszkodzić przez co może szybko stracić na estetycznym wyglądzie.

3. Obróbka materiału PCV

Obróbka PCV należy do tych łatwiejszych. Jeżeli chodzi o PCV spienione, to możliwości jest bardzo dużo. Począwszy od zwykłego noża Olfa, po frezowanie, grawerowanie, wycinanie cnc metodą frezowania, czy laserem. Niestety przy cięciu laserem powstają bardzo toksyczne opary, dlatego też urządzenie powinno posiadać zamykane pole robocze, wraz z załączonym filtrem węglowym. Dodatkowo złe ustawienie maszyny i zbyt mocna wiązka laserowa, może spowodować jego uszkodzenie.

Przy obróbce PCV twardego, zazwyczaj wykorzystuje się cięcie piła lub frezowanie mechaniczne. Jest to materiał, który łatwo poddaje się obróbce skrawaniu, co umożliwia wycięcie dowolnych kształtów.

Obróbka PCV spienionego - jak się do tego zabrać? 3

4. Jak kleić PCV?

PCV występuje zazwyczaj w kolorze, dzięki czemu połączenia nie muszą być nieskazitelne, jak w przypadku plexi. Mimo wszystko mamy do wyboru kilka dedykowanych kleji, zarówno w pełnych kolorach, jak i bezbarwne. Połączenia PCV są bardzo trwałe dzięki agresywnym klejom, które roztapiają wierzchnią warstwę tworząc trwałe połączenie elementów.

Z klejeniem należy przystępować tak, jak i w większości prac z tworzywami, czyli odtłuścić łączone fragmenty, następnie nałożyć niewielką ilość kleju i połączyć elementy. Po wstępnym połączeniu, możemy nałożyć większą ilość kleju przy łączeniu krawędzi. Istnieje możliwość wykorzystania bardzo różnego rodzajów chemikaliami, pozwalających na połączenie materiału nawet w kilka sekund.

Obróbka PCV spienionego - jak się do tego zabrać? 4

5. Podsumowanie

PCV jest bardzo wdzięcznym materiałem do różnego rodzaju prototypownia przy wykorzystaniu płyt spienionych. Dlatego często stosowany jest w makietach, drobnych detalach, czy w robotyce. Poprzez swoją lekkość, a także nie chłonność wody, stosowany jest jako tworzywo do wydruku bezpośredniego.

Innym doskonałym zastosowaniem jest wycinanie elementów, liter, czy loga firmy i tworzenie z nich napisów 3D. Możliwość malowania i szerokiego zakresu grubości umożliwia w tani sposób stworzyć indywidualny design firmy, biurowca, ale i dekoracji domu mieszkalnego.

PCV spienione jest dostępne od bardzo cienkich płyt 2 mm do nawet 10 mm, a podstawowa barwa kolorystyczna umożliwia na dostosowanie tego materiału w bardzo wielu projektach, bez dodatkowego malowania, nadrukowywania.

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek pytanie, napisz do nas, z chęcią odpowiemy na twoje zapytanie!

Ocena artykułu:
5/5

Podobne artykuły: