Jak i z czego wykonać okna, bulaje do łodzi oraz jachtów?

Zastanawiasz się czy można dorobić okno do łodzi, a może sztorcklape do jachtu? Jak to zrobić?

Częstym problemem właścicieli łódek jest borykanie się z wymiana uszkodzonych okien/bulaji czy sztorcklap. Rozważania nad wymianą na oryginalne, które często są trudno dostępne, czy też może zamówienie szyb na wymiar. Oprócz tego dochodzi wybór materiału z jakiego tworzywa sztucznego to zrobić. Na forach można znaleźć wiele podpowiedzi dotyczących wyższością plexi nad poliwęglanem i odwrotnie. Niestety przy takich projektach należy podchodzić indywidualnie. W zależności od formatów, jak i formy mocowania okien.

Materiał z jakiego mogą być wykonane szyby:

   1. Plexi

   2. Poliwęglan

Należy pamiętać, materiały te mogą być całkowicie bezbarwne, a także w odcieniach dymionych na grafit, brąz, czy też czerń.

Szyba do łódki

PLEXI

Plexi opisywana już we wcześniejszych artykułach, jak i porównanie tego tworzywa sztucznego z poliwęglanem jest możliwe tutaj.

Szyby z pleksi stosuje się zazwyczaj przy płaskich powierzchniach, aby nie występowały naprężenia wewnętrzne. W wyniku, których może nastąpić pęknięcie okna. Zaletą plexiglasu jest jednak możliwość doboru koloru, aby uzyskać efekt przyciemnienia wnętrza. Pozwala to na stworzenie komfortu wewnątrz kabiny, jak i zwiększenie bezpieczeństwa przed wścibskimi przechodniami. Możliwość wyboru kolorów grafitowych, czy też płyt całkowicie czarnych. Bardzo szeroka gama kolorystyczna pozwala na dopasowanie okien do łódki. Dodatkowo występuje wiele grubości, do nawet 10 – 12 mm w barwionych płytach, co umożliwia stworzenie nie tylko okien, ale i zejściówki, czy też dodatkowych elementów. Łatwość obrabiania tego tworzywa sztucznego, umożliwia również dopasowanie wielu elementów.

Plexi na jachcie

Poliwętlan lity

Poliwęglan tak, samo jak plexa jest tworzywem łatwym do obróbki. Jest to materiał nie tłukący się, ale dużo łatwiej od pleksi rysuje się. Najczęściej wykorzystywany jest do szyb, które montowane są jak owiewki lub wygięte po łuku. Poliwęglan dzięki swoim właściwościom pozwala na taki montaż bez wcześniejszego wytłaczania, czy też wyginania.

Poliwęglan możemy wykorzystać też jako bezpieczna szyba, która zastosowana jako zejściówka czy okno pokładowe. Nie ma możliwości, żeby to tworzywo sztuczne pękło.

Kolorystyka poliwęglanu litego jest nieco bardziej ograniczona i trudniej dostępna, lecz tak jak w przypadku plexi występują też w płytach barwionych.

Poliwęglan na łodzi

Kiedy już wiemy jakie tworzywo nam bardziej odpowiada, nasuwa nam się pytanie jak wyciąć identyczne okno do naszej łodzi jakie już mamy?

Najprostszym sposobem jest dostarczenie starych szyb. Jest to najlepszy sposób, ponieważ istnieje możliwość sprawdzenia poprawności wymiarów, a także dopasowanie płyt do istniejących łuków w poprzednich oknach. Jeżeli potrzebujemy bardzo dokładnych wymiarów, idealnej krawędzi cięcia lub posiadamy już gotowe rysunki w programach graficznych można wykonać cięcie na ploterze CNC.

Ponadto warto zaznaczyć, że łatwa obróbka pozwala na wiercenie otworów na śruby mocujące, czy też zamki.

Bulaj - Sztorcklapa - Okno

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do Nas. Zapraszam do komentowania.

 

 

 

Ocena artykułu:
5/5

Podobne artykuły: