Jak kleić plexi/pleksi?

Share on facebook
Share on linkedin

Klejenie plexi? Czy naprawdę jest takie trudne?

Zdarza się, że podczas realizacji projektu nie da się zastosować gięcia liniowego i należy wykorzystać klejenie plexi. Dla niewtajemniczonych może okazać się to problemem, szczególnie przy pracach, gdzie połączenie nie może być praktycznie widoczne. Postaram się przybliżyć kilka metod łączenia tworzywa sztucznego, które możne być zrealizowane w domowych warunkach.

Oprócz zorientowania się w poziomie skomplikowania elementów, które chcemy połączyć, należy pamiętać jaki, rodzaj tworzywa sztucznego chcemy połączyć. Z tego powodu warto spytać sprzedawcę, który może profesjonalnie doradzić jakie rozwiązanie będzie najlepsze w danym projekcie. Z reguły jednak, płyty z plexi wylewanej stanowią lepszą bazę do klejenia i obróbki mechanicznej, ze względu na brak napięć w strukturze wewnętrznej oraz odpowiednie właściwości fizyczne, które dokładniej opiszę. Przy mało skomplikowanych pracach, jak sześciany, czy innego rodzaju pudełka, sklejenie plexi nie jest aż tak trudne i uporczywe, więc z pewnością możemy zastosować tworzywo ekstrudowane.

UWAGA: Należy zwrócić szczególną uwagę na tworzywa sztuczne cięte laserem, ponieważ mogą na nich pojawić się defekty (mikropęknięcia), które zniweczą efekt pracy. Zaleca się wykonać próbę na małym elemencie. Jeżeli jednak występują uszkodzenia materiału, należy uprzednio poddać materiał relaksacji w celu likwidacji wewnętrznych naprężeń lub zastosować odpowiedni klej!

1. Przygotowanie miejsca pracy

Zaczynając od początku, bardzo ważną sprawą jest przygotowanie materiału. Zazwyczaj chcemy zespoić plexi krawędziami, dlatego też należy je jak najlepiej spolerować i wyrównać. Należy dopilnować, aby krawędzie nie posiadały odprysków, czy też stopionych krawędzi (białe, spieczone powierzchnie) lub innych nierówności, które mogą wpłynąć na estetykę naszego łączenia. Jeżeli zależy nam na niewidocznym połączeniu, nieodzowne będzie zastosowanie polerowania diamentowego.

Przygotowujemy miejsce pracy, które powinno być w miarę możliwości sterylne, aby żadne pyłki nie skleiły się razem z tworzywem sztucznym. Odradzam stosowanie kartonów i gazet, jako warstwę ochronną stolika na którym kleimy, ponieważ bardzo łatwo przykleją się do klejonej plexi.

Kiedy już przystępujemy do klejenia zalecam wstępne umiejscowienie kawałków w docelowej konfiguracji oraz ewentualne zabezpieczenie przed przesunięciem.

2. Odtłuszczenie powierzchni klejonych

Przed klejeniem warto odtłuścić powierzchnie klejone. Wystarczy zastosować wodę z detergentem i przemyć powierzchnie, które chcemy ze sobą połączyć. Stanowczo unikać należy denaturatu, alkoholu etylowego itp.! Można w ten sposób uszkodzić pleksę, a na jej powierzchni powstanie siatka mikropęknięć. Szczególnie uważać należy przy elementach ciętych laserem!

3. Czym kleić plexi? Oto kilka sprawdzonych klei:

  • Acrifix 116
  • Acrifix 192
  • Klej epoksydowy dwuskładnikowy

acrifix 116

Acrifix 116

4. Czym różną się Acrifix 116 i Acrifix 192

Dochodząc do kluczowego – moim zdaniem – wyboru klejów, które dopasować należy do łączonych elementów oraz naszych umiejętności przy pracach manualnych. Zacznę od wytłumaczenia czym różnią się wyżej wymienione spoiwa, które są dosyć popularne i z reguły ogólnodostępne. Kleje Acrifix są sprzedawane w 100 gramowych opakowaniach (lub większych). Jest to produkt firmy EVONIK, czyli czołowego działacza na rynku tworzyw sztucznych. Jest zalecanym produktem do klejenia plexi i mimo ceny doskonale sprawuje się przy łączeniach prostych powierzchni, jak i bardzo skomplikowanych. Różnica pomiędzy Acrifiksem 116, a 192 jest w czasie wiązania materiału, lecz oba równie skutecznie łączą klejone tworzywo sztuczne. Przy klejeniu Acrifix 192, należy pamiętać, że jest to klej utwardzalny za pomocą światła UV. Nie trzeba korzystać ze specjalnych lamp UV, wystarczy nam dzienne światło. Po prostu, nie skleimy plexi w piwnicy, czy innym pomieszczeniu, do którego nie ma dostępu światła.

acrifix 192

Kiedy nie zależy nam na estetyce wykonanego łączenia pleksi, aż tak bardzo, a nie mamy pod ręką specjalistycznego kleju, z pewnością można zastosować klej epoksydowy, dwuskładnikowy. Wystarczy zastosować się do instrukcji producenta i złączyć oba składniki, a następnie nałożyć spoiwo na tworzywo sztuczne, a jego nadmiar zebrać. Warto tutaj unieruchomić łączone elementy, ze względu na długi czas utwardzania. Lecz i to może być atutem, tak jak w przypadku Acrifix 192. Pozwala to na korektę klejonych elementów, szczególnie przy skomplikowanych projektach.

5. Klejenie plexi

Kiedy już mamy wszystko przygotowane, należy zdjąć folie ochronną ze wszystkich klejonych elementów. Następnie poglądowo ustawić płyty plexi, a kiedy wszystko wydaje się być prawidłowo przystępujemy do klejenia. Acrifix posiada wyprofilowaną końcówkę tubki, co pozwala na precyzyjne jego wyciśniecie i znacznie ułatwi nam jego dozowanie. Zaczynając od krawędzi wewnętrznych wyciskamy niewielką ilość kleju i płynnym ruchem przesuwamy wzdłuż krawędzi. Starajmy się uniknąć nadmiernej ilości kleju pamiętając, że może się on rozlać na większą powierzchnie materiału. Warto pamiętać, że można poprawić nasze klejenie z drugiej strony, co z pewnością wzmocni połączenie obu formatek.

6. Podsumowanie

Podsumowując, każdy z powyższych lepików jest bardzo dobry do połączenia elementów z pleksi, a wybór z powyższej listy zależy tylko od dostępności i estetyki z jaką chcemy otrzymać nasz końcowy produkt.  Jeżeli chcemy skleić akwarium, albo wykonać inne szczelne połączenie, nieuniknione będzie zastosowanie Acrifix-u, który wypełni nierówności płyty. Pamiętajmy, że klejenie plexi to też również kwestia wprawy i warto czasami spróbować na mniejszych elementach.

Mam nadzieję, że kolejny artykuł pomoże wam w Waszych realizacjach!

Ocena artykułu:
5/5

Podobne artykuły: