Grawerowanie, czyli pomysł na unikalne oznakowanie.

Dedykowane zdobienie na bardzo szerokiej gamie materiałów, pozwala na personalizację ich, a także nadanie unikalnego kształtu.

W tym artykule dowiesz się, jak można oznakować nawet proste przedmioty w bardzo ciekawy sposób tworząc indywidualny wygląd każdego prezentu, czy też statuetki firmowej i wielu innych.

Spis treści:

  1. Na czym polega grawerowanie
  2. Materiał do grawerowania
  3. Jak przygotować projekt.
  4. Możliwości jakie daje nam grawerowanie

Z tego artykułu dowiecie się wszystkiego o grawerowaniu. Zarówno, jak realizowany jest cały proces, ale na jakich materiałach można grawerować.

Grawerowanie laserem jest jednym z najdokładniejszych oraz najbardziej powtarzalnych metod obróbki materiałów wszelakiego pochodzenia. Metody frezowania maszynowego i wszelakie inne metody pozostają w tyle zarówno pod względem wydajności, precyzji, jak i możliwości wykonania kilkudziesięciu lub nawet kilkuset takich samych cięć. Laser jest bezkonkurencyjnym narzędziem, lecz rodzi się pytanie — na czym dokładnie polega cięcie przy zastosowaniu tej techniki?

1. Na czym polega grawerowanie laserowe?

W dużym skrócie grawerowanie laserowe, czy też grawerowanie frezarką polega na usunięciu części materiału tworząc zagłębienie.

Laser to skupiona wiązka światła emitująca ogromną dawkę energii i rozprowadzająca ją na małej powierzchni. W momencie kontaktu dochodzi do precyzyjnego i wysoce kontrolowanego cięcia, za sprawą przeniesienia energii na cięty materiał. W wyniku tego możliwe jest tworzenie skomplikowanych wzorów, które nie tylko za każdym razem mają te same wymiary dzięki komputerowemu sterowaniu laserem, ale także powstają szybko, co wpływa znacznie na zwiększenie wydajności warsztatów oraz zakładów produkcyjnych korzystających z tego rodzaju zaawansowanych technologii.

Na rynku spotyka się kilka rodzajów metod cięcia laserem, są one dostosowane do specyfiki obrabianego materiału. Jest to między innymi odparowanie, wypalanie, topnienie wraz z wydmuchiwaniem oraz tworzenie pęknięć. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego też przed przystąpieniem do pracy z danym materiałem warto przemyśleć wybór odpowiedniego sposobu obróbki.

Grawerowanie, czyli pomysł na unikalne oznakowanie. 1

 

 2. Materiał do grawerowania

Najczęstszym materiałem do grawerowania są tworzywa sztuczne, głównie plexi.

Tutaj jako przykłady wykorzystania grawerowania możemy wypunktować produkty takie jak:

  • Guma – pieczątki
  • Sklejka – artykuły dekoracyjne, dedykowane pudełka prezentowe, opakowania
  • Szkło – podświetlane elementy
  • Tworzywa sztuczne – wycinanie elementów, oznaczenie  produktów
  • Metale – nanoszenie numerów seryjnych

3. Jak przygotować projekt

Poradnik o przygotowaniu pliku do cięcia laserowego znajdziecie tutaj —->>> LINK.

4. Możliwości jakie daje nam grawerowanie

Grawerowanie jest to usługa dająca bardzo szerokie możliwości. Procedura cięcia laserem może być stosowana do wielu materiałów. Bez problemu poradzi sobie on nie tylko z metalowymi elementami, ale także wykonanymi z tworzyw sztucznych, gumy, drewna. Także tkaniny, skóra oraz inne materiały pochodzenia naturalnego można obrabiać poprzez cięcie laserem. Taka wszechstronność wraz z technicznymi możliwościami sprawia, że laser staje się coraz bardziej popularny, a połączenie wszystkich jego zalet daje nam narzędzie idealnie nadające się do wydajnej i nowoczesnej obróbki wszelkiego rodzaju tworzyw.

Ocena artykułu:
5/5

Podobne artykuły: