Druk bezpośredni na dowolnym materiale – co nam to daje?

Bezpośredni wydruk na materiale dostępny już od 1 sztuki!

Wiele osób zastanawia jak barwione są niektóre elementy. Wydruk na torebkach z płótna, czy może kolorowe obrazy na drewnie, a także wielu innych tworzywach sztucznych.

Spis treści:

1. Proces produkcji

2. Przygotowanie pliku do wydruku

3. Format maszyny drukującej

4. Możliwości zadruku

5. Zalety i wady

Druk bezpośredni na dowolnym materiale - co nam to daje? 1

Metoda druku bezpośredniego daje nam bardzo szerokie możliwości projektowania i adaptacji wydruku na różnorodnych materiałach. Wydruk cechuje się wysoką jakością, co doskonale sprawdza się w pełno kolorowym zadruku na większej powierzchni. Dodatkowo istnieje możliwość wydruku nawet pojedynczych sztuk, nie tak jak w przypadku sitodruku. Nie potrzeba robić szablonu, który przy niewielkim nakładzie można stanowić większą część kosztów.

 

Druk bezpośredni na dowolnym materiale - co nam to daje? 2

 1. Proces produkcji –  tutaj dowiesz się jak w skrócie działa drukarka UV oraz jakie daje nam możliwości. Druk UV działa bardzo podobnie jak drukarka domowa. Bazuje jednak na tuszach utwardzalnych poprzez światło UV. Niczym paznokcie malowane farbą, ta metoda zwiększa wytrzymałość druku, a także jego jakość. Maszyny do druku UV mogą posiadać płaski stół do materiałów grubych i nieforemnych, jak i zwykły podajnik rolowy. Różnią się one możliwościami wydruku. Pierwsza z nich ma bardzo szerokie możliwości druku takie jak: drewno, plastik, materiały piśmiennicze, plexi, szkło, karton, papier, i wiele innych. Ploter drukujący z rolii, ma ograniczenie do materiałów podawanych z roli, i ich grubości. Plotery z płaskim stołem, są ograniczone powierzchnią, natomiast mają możliwość wydruku na podkładzie nawet do kilkunastu centymetrów. 
 2. Jak przygotować plik do wydruku? Dobrze przygotowany plik, to taki, który posiada zamienione czcionki na krzywę i jest dostępny w wysokiej rozdzielności. Najlepiej przesłany w formie .PDF. Wszystkie informację o wydrukach znajdziecie w naszym artykule: Jak przygotowywać pliku do druku wielkoformatowego, grawerowania, cięcia laserowego. – [LINK]
 3. Format naszej maszyny drukującej UV do druku bezpośredniego jest ograniczona rozmiarami 1220 mm x 2400 mm. Stół płaski pozwala na umiejscowienie dowolnego materiału i jego zadruk. Natomiast stół próżniowy unieruchamia materiał, aby nie poruszał się w trakcie zadruku.
 4. Możliwości zadruku są praktycznie nieograniczone. Jeżeli wybraliśmy już materiał i mamy przygotowany plik możemy działać. Gdyby jednak były bardzo niestandardowe zapytanie, na które zawsze chętnie odpowiemy, podpowiemy jak możemy to zrealizować!
 5. Zalety i wady druku bezpośredniego UV
Zalety: Wady:
 • możliwość druku niskonakładowego
 • trwałość i uniwersalność na materiałach dedykowanych
 • ekologiczne rozwiązanie w stosunku do druku solwentowego
 • druk na płaskich powierzchniach, a także foliach
 • zadruk bezpośredni (niekoniecznie muszą być to materiały dedykowane do druku np. drewno)
 • unikalne kolory np. biały
 • droższy koszt druku
 • różna trwałość wydruku dla poszczególnych materiałów

Podsumowanie:

Metoda wydruku bezpośredniego przy wykorzystaniu technologii UV doskonale sprawdza się w niskonakładowych produkcjach. Maszyny drukujące są szybkie, a koszt wydruku jest porównywalny do zadruku solventowego. Możliwości zadruku na praktycznie dowolnym materiale sprawia szerokie możliwości zastosowania, dlatego też znajduję coraz szerszą popularność. 

 

Jeżeli zastanawiasz się czy to rozwiązanie znajdzie zastosowanie w Twoim projekcie, napisz do nas! Z chęcią pomożemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania!

 

Ocena artykułu:
5/5

Podobne artykuły: