Folia okienna przyciemniająca, zamiast klimatyzacji?

Czego dowiesz się w tym artykule?

 1. Z czego zrobione są folie samoprzylepne

 2. Zasada działania

 3. Parametry folii okiennych

 4. Dlaczego folie?

 5. Kolorystyka folii okiennych

 6. Folia przyciemniająca, w liczbach

  folia okienna przyciemniająca
  Lewa strona szyby bez folii przyciemniającej / Prawa strona oklejona folia odbijającą 80% promieni słonecznych

Czy folia samoprzylepna może zastąpić klimatyzację? Niekoniecznie, lecz w wielu przypadkach może znacząco ją wspomóc.

Często w nowoczesnym budownictwie, gdzie występuje wiele przeszkleń w elewacji może przyczynić się do przegrzewania się pomieszczeń, poprzez nadmierne nasłonecznienie. W wyniku czego nawet przy wykorzystaniu klimatyzacji może powodować, zmniejszony komfort pracy. W zimie, folia pozwala zmniejszy straty energii cieplnej tworząc dodatkową izolacje termiczną.

 1. Budowa folii jest zasadniczo prosta. Markowe produkty posiadają kilkanaście warstw połączonych ze sobą warstw folii. Taka budowa pozwala na zastosowanie kilku powierzchni metalizujących, które odbijają energię świetlną oraz izolujących, wraz z powierzchnią wierzchnią odporną na zarysowania. Całość jest dość sztywna, a profesjonalny montaż zapewnia długoletnią ochronę przeciwsłoneczną.
 2. Zasadę działania folii okiennych jest bardzo prosta. Są to folie okienne refleksyjne, które pochłaniają oraz odbijają promieniowanie podczerwone i nie tylko. Redukuje oślepienie słoneczne, jak i zmniejsza ryzyko szkód spowodowanych przez promieniowaniem UV. Dzięki czemu folie te sprawdzają się doskonale na szybach za którymi znajduje się wystawa produktów firmowych.
 3. Folie przyciemniające posiadają kilka podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest całkowita redukcja promieni słonecznych docierających do pomieszczenia przez zainstalowaną folię. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest przepuszczalność światła lub współczynnik zacienienia, która określa „widoczność” zza folii.
 4. Dlaczego akurat folie przeciwsłoneczne? Wiele osób zadaje sobie to pytanie szczególnie przy budowie przeszklonych budynków. Po pierwsze folie posiadają dużo lepsze parametry całkowitej energii odbitej, przy dużej przepuszczalności światła widzialnego. Nie jest to osiągalne przy szybach scalonych. Dodatkowo oprócz zmniejszeniu nagrzewaniu się pomieszczeń, w których zainstalowano folie okienną, zmniejszają współczynnik utraty cieplnej w zimę. Ostatnim bardzo ważnym efektem jest możliwość zapewnienia dyskrecji tworząc efekt lustra weneckiego.
 5. Kolorystyka folii jest bardzo zróżnicowana i z pewnością pozwoli na dobranie odpowiedniej barwy każdemu klientowi. Zaczynając od refleksyjnych luster w kolorze srebrnym, po kolory szarości, do brązu, miedzi i odcieni niebieskich, a także folii całkowicie bezbarwnych.
 6. Podsumowując folia okienna redukuję promieniowanie UV do 99,9%, eliminując odbarwianie się przedmiotów i towarów na wystawach. Pozwalają zredukować koszty klimatyzacji, jak i ogrzewania odbijając ciepło słoneczne nawet do 80%, a tym samym obniżając temperaturę w pomieszczeniu nawet o 100C. Folie przeciwsłoneczne objęte są gwarancją producenta do 15 lat.

Jeżeli chodzi o przykłady zastosowań to jest ich naprawdę wiele:

Doskonałym wykorzystaniem takiego rodzaju folii okiennej jest oklejenie witryn sklepów usługowych, które narażone są na duże nasłonecznienie. Bezbarwna, niewidoczna folia chroni towar przed przebarwieniami, czy innymi defektami. Przy dużych witrynach może dodatkowo zapewniać ochronę przeciwko nagrzewaniu się wnętrza pomieszczenia.

Innym przykładem wykorzystania folii, może być w pomieszczeniach technicznych lub w pracowniach nastawionych na wścibskich przechodniów. Folia tworzy efekt weneckiego lustra, ograniczając widoczność z zewnątrz, a dodatkowo chroniąc przed promieniami słonecznymi.

Zapraszam do komentowania!

 

Ocena artykułu:
5/5

Podobne artykuły: